Hogyan építsünk játszóteret?
Egy játszótér építés több lépésből áll. Az alábbiakban általános útmutatást adunk, de minden esetben egyeztetünk a megrendelővel és szakembereivel, hogy az igényeknek, jogszabályoknak és a biztonsági előírásoknak is megfeleljen az elkészült játszótér.
1. Helyszín kiválasztása
Az első lépés az, hogy megtaláljuk az ideális helyszínt a játszóterünk számára. A legjobb, ha olyan területet találunk, amely megfelelő méretű, biztonságos és könnyen hozzáférhető a gyermekek és a szülők számára.
2. Tervezés
A tervezés során meg kell határozni, hogy milyen típusú játszóelemeket szeretnénk az adott helyszínre építeni, valamint milyen anyagokat használunk. Az elemek kiválasztásakor ügyeljünk arra, hogy a különböző korosztályok számára megfelelő játékokat helyezzünk el, és mindig vegyük figyelembe a biztonsági előírásokat.
3. Engedélyek beszerzése
Otthoni általános játszótérhez nem szükséges engedély. Viszont a nyilvános, önkormányzati játszóterek vagy oktatási intézmények játszóterei esetén már fontos, hogy betartsuk a helyi jogszabályokat és előírásokat. Az építés előtt mindig egyeztessünk az illetékes hatóságokkal.
4. Alapozás
A játékok talajhöz rögzítésére többféle megoldás is lehetséges a felhasználási módtól függően. Gyakran elnagyolják ezt a kérdést, mondván úgysem lesz nagy terhelésnek kitéve az eszköz. Pedig nem szabad elfelejteni, hogy néhány ugráló-szaladgál gyerek pár óra alatt kilazíthatja a kötéseket és balesetveszélyessé teheti az egyes elemeket.
5. Játékok felszerelése
A játszóelemek felszerelése során nagyon fontos, hogy megfelelően rögzítsük azokat, és ellenőrizzük, hogy minden elem biztonságosan van-e rögzítve.
6. Burkolás
A burkolás során az adott helyszínt burkoló anyagot kell kiválasztani, amely megfelelően fed mindent, hogy a gyerekeknek biztonságos legyen a játszadozás. Egy otthoni családi játszótér legalább füves részre kerüljön, egy hivatalos helyen az előírások szabják meg a burkolatot (általában gyöngykavics vagy gumiburkolat).
7. Karbantartás
A játszótér építése után rendszeres karbantartásra van szükség, hogy a játszóelemek biztonságosak maradjanak és a burkolat is megfelelő állapotban legyen. Rendszeresen ellenőrizzük, javítsuk és cseréljük ki az elhasználódott vagy sérült elemeket, a burkolatot.